2 rodzaje sportów, których nie powinno uprawiać małe dziecko

sport dziecko

Mówi się, że sport to zdrowie. I jest w tym sporo prawdy. Rodzice starają się, by dziecko od małego miało jak najwięcej ruchu. Są jednak takie dyscypliny, które mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój jego mózgu.

Nie będę długo trzymać cię w niepewności. Jeśli już zachodzisz w głowę, jakich sportów nie powinno uprawiać twoje dziecko mając kilka lat, to już odpowiadam.

Unikajcie sportów walki oraz kontaktowych sportów drużynowych.

Dlaczego?

Bo grając w piłkę nożną, która niestety robi się coraz bardziej agresywna nawet wśród młodzików…

Bo uprawiając judo czy karate…

Bo grając w koszykówkę czy piłkę ręczną…

…może dojść do urazu głowy. A uraz głowy równa się uraz mózgu (mniejszy lub większy, ale jednak zawsze ze szkodą dla tego delikatnego organu).

Mózg jest bardzo delikatnym narządem zamkniętym w twardej czaszce. Wyobraź sobie, co się dzieje, gdy dochodzi do zderzenia z innym zawodnikiem, upadku na twarde podłoże czy uderzenia lecącą z impetem piłką. Mózg obija się o ściany czaszki niczym mała pingpongowa piłeczka. Tyle że taka piłeczka jest raczej odporna na obicia. A mózg? Niekoniecznie. Ten ruch rozrywa komórki nerwowe i może powodować krwawienie w mózgu lub wokół niego.

Nie brzmi to zachęcająco…

Ktoś pomyśli: No dobra, ale przecież można chronić głowę na przykład nosząc kask. Nastolatkowie czy dorośli tak robią i wielkiego „halo” nikt nie robi. Dlaczego małe dziecko nie może po prostu założyć kasku i problem z głowy?

Bo chodzi tu o mózg, który dopiero się rozwija, a każdy uraz ten proces zakłóca, a czasem nawet przerywa.

Większość dzieci, u których zdiagnozowano wstrząs mózgu, na szczęście wraca do zdrowia. Jednak badania wskazują, że powtarzające się wstrząsy mózgu w dzieciństwie i w okresie dojrzewania mogą powodować trwałe zmiany w funkcjonowaniu mózgu.

Pamiętasz, jak pisałam o tym, co wpływa na naszą inteligencję?

To ilość i jakość połączeń nerwowych.

W pierwszych latach życia mózg dziecka rozwija się w zawrotnym tempie. Gdy uczy się czegoś nowego, powstają nowe połączenia między komórkami nerwowymi. To za pomocą tych szlaków przekazywane są informacje w mózgu. Są to więc bardzo ważne twory.

Gdy dochodzi do urazu głowy, takie szlaki stworzone przez komórki nerwowe mogą ulec osłabieniu lub zniszczeniu. W mózgu rozwijającego się dziecka tego typu zdarzenia mogą skutkować zmniejszeniem zdolności uczenia się, a powstałe na skutek wstrząsu obrzęki powodować zmniejszenie przepływu krwi do poszczególnych części mózgu odpowiedzialnych za ważne umiejętności.

Czy wiesz, że…
W USA około 130 000 dzieci poniżej 18 roku życia doświadcza co roku urazów głowy związanych ze sportem (M. Prins, T. Greco, D. Alexander, C.C. Giza,
The pathophysiology of traumatic brain injury at a glance).

Więcej o komórkach nerwowych i inteligencji przeczytasz w artykułach

Jaki sport wybrać dla młodszych dzieci?

Na pewno taki, który nie niesie ze sobą niebezpieczeństwa wielu urazów. Dobrym pomysłem będzie pływanie, lekkoatletyka, tenis, badminton. I wiele, wiele innych. Naprawdę jest z czego wybierać 😉

Można też pokusić się o nieco kreatywności i przystosować grę do wieku i umiejętności dziecka. Weźmy piłkę nożną.

Piłka nożna to sport wymagający dużej zręczności i koordynacji wzrokowo-przestrzennej. Te umiejętności są konsekwencją bardzo dobrze rozwiniętego mózgu. Małe dzieci jeszcze nie osiągnęły takiego poziomu rozwoju mózgu, dlatego jeśli chcemy wspólnie zagrać w tę grę, warto nieco ją zmodyfikować. Aby uniknąć urazów, można wykorzystać większą i dużo lżejszą piłkę, np. plażową. Zasady pozostają te same, a tak zorganizowana zabawa może być naprawdę przednia 😉

Oczywiście, jak w każdym temacie, tak i w tym nie należy popadać w skrajności i zabraniać dziecku uprawiać sportu czy uczestniczenia w grach i zabawach z rówieśnikami.

Jeśli to możliwe, staraj się modyfikować gry i zabawy, tak by były bardziej przyjazne dla mózgu twojego dziecka. I zawsze chroń jego głowę podczas aktywności fizycznych. Kask jest obowiązkowy na rowerze, hulajnodze, deskorolce…

A jeśli twój syn bardzo upiera się, by dołączyć do szkółki piłkarskiej, a córka chce trenować karate, spróbuj nieco opóźnić to w czasie, by mózg miał jak najwięcej czasu na spokojny rozwój bez niebezpieczeństwa urazu.

Objawy po urazie głowy wymagające pomocy lekarza
dezorientacja
trudności w mówieniu, niewyraźna mowa
problemy z utrzymaniem równowagi i chodzeniem
silny ból głowy, nasilający się ból głowy
utrata przytomności

Źródło
D. G. Amen, Zadbaj o mózg. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy w życiu kierują się rozumem
M. Prins, T. Greco, D. Alexander, C. C. Giza, The pathophysiology of traumatic brain injury at a glance
K. O. Yeates, E. Kaizar, J. Rusin, Reliable change in postconcussive symptoms and its functional consequences among children with mild traumatic brain injury
B. Omalu, Truth Doesn’t Have a Side: My Alarming Discovery about the Danger of Contact Sports

Przeczytaj więcej