7 sposobów na niespokojny sen dziecka

niespokojny sen dziecka

Niespokojny sen dziecka. O co tu chodzi? Musisz wiedzieć, że niedostateczna ilość snu negatywnie wpływa na rozwój i funkcjonowanie dzieci. Wcale nie trzeba na to badań naukowych, choć te już niejednokrotnie potwierdziły, jak odbija się to na ich zdrowiu psychicznym i fizycznym. Jeśli twoje dziecko kładzie się spać późno, śpi mało, nie dziw się, że…

że wciąż jest zmęczone i ospałe,
że jest marudne, płaczliwe i ciągle ma zły humor,
że źle się uczy i nic nie wchodzi mu do głowy,
że nie potrafi na niczym dłużej skupić uwagi, nie potrafi się skoncentrować, zapamiętać, powtórzyć,
że często choruje,
że ma problemy z nadwagą…

można tak wymieniać jeszcze długo.

Czy wiesz, że…
Szacuje się, że problemy ze snem dotykają od 25 do 50 procent dzieci i około 40 procent nastolatków (American Academy of Pediatrics).

Sen ma NAPRAAAWDĘ zbawienny wpływ na organizm dziecka. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o dobrze przespaną noc. To same korzyści. Jakie? Przeczytaj w artykule Jak sen wpływa na rozwój dziecka?

A teraz do meritum, co możesz zrobić, żeby zadbać o zdrowy sen dziecka?

– 1 –

Wieczorem nie oglądajcie telewizji

Zrezygnujcie ze wszystkich ekranów i monitorów minimum godzinę przed pójściem spać. Dlaczego?

Po pierwsze, dlatego że sztuczne światło niebieskie emitowane przez tego typu urządzenia powoduje fizyczny stres i zmęczenie psychiczne. Dla mózgu takie światło to oznaka rozpoczynającego się dnia.

Po drugie, niektóre bajki, filmy i programy mogą u dzieci powodować nadmierne pobudzenie, inne wywoływać lęk i strach, a jeszcze inne zwyczajnie dawać do myślenia, a przecież wieczorem myśli mają się uspokoić 😉

Może to nieoczywiste, ale kiedy ty śpisz, mózg wciąż jeszcze pracuje. W nocy w spokoju układa kolejne cegiełki z informacjami, które zdobyłaś w ciągu całego dnia, wszystko czego się nauczyłaś, co usłyszałaś i zobaczyłaś. Dla nas wiele rzeczy jest już normą, wiele kwestii jest na tyle oczywistych, że nasze umysły nie muszą ich przetwarzać i szufladkować. Za to u dzieci…

U dzieci jest całkiem inaczej, bo dla nich wiele spraw to całkowita nowość i wszystkie te nowości trzeba ogarnąć, usystematyzować. Dlatego w nocy mózg pracuje pełną parą. Po co więc dokładać im jeszcze na koniec dnia naszpikowane treściami programy telewizyjne, youtuby, gry i inne? Jak widzisz, o niespokojny sen dziecka nie trudno.

– 2 –

Wieczorem bawcie się spokojniej

Wieczór powinien być czasem na wyciszenie. Bieganie i wszelkie wygłupy to idealna recepta na pobudzenie organizmu dziecka. Wtedy krew zaczyna szybciej krążyć, wytwarzają się hormony szczęścia, euforia, ekscytacja i…

I mamy warunki idealne do szalonej zabawy.

I jak tu nagle położyć się do łóżka i spokojnie zasnąć? Kiedy jest tak fajnie? Kiedy wszystko sprzyja super-ekstra-świetnej zabawie? Przecież takiej chwili nie można zmarnować. To logiczne przecież!

Nie, nie, nie!

Dla organizmu ani trochę logiczne nie jest to, że wieczorem, w nocy, kiedy przychodzi czas na odpoczynek, mamy potężny sygnał do działania, do zabawy.

I teraz masz kilka opcji:

1. Położyć takie rozentuzjazmowane dziecko spać, i bez dyskusji! Co pewnie skończy się protestami, a może nawet krzykami i płaczem. Różnie to przecież z dziećmi bywa. W sumie nie ma co się TAKIM reakcjom w TAKIEJ sytuacji dziwić.

Albo

2. Poczekać aż dziecko nieco się wyciszy, emocje opadną, a dopadną sen i zmęczenie. I wtedy hyc do łóżka! I ta druga opcja wydaje się lepsza, choć nie idealna, bo późne chodzenie spać nie jest ani trochę dobre dla organizmu dziecka. Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego, zajrzyj do artykułu Jak sen wpływa na rozwój dziecka?

Nie ma co ukrywać, najlepsza jest opcja numer 3.

Wybierzcie wieczorem zabawy spokojne, wyciszające. Poukładajcie razem puzzle, wyciągnijcie klocki, narysujcie coś. Możecie nawet wziąć kilka samochodów i zorganizować wyścigi po pokoju, ale bez szaleństw!

A najlepiej, sięgnijcie po ulubioną książkę i wspólnie przeczytajcie kilka stron.

Czy wiesz, że…
Rodzice często błędnie zakładają, że jeśli dziecko zmęczy się przed snem energiczną zabawą, szybciej zaśnie. Niestety, intensywna aktywność fizyczna tuż przed snem powoduje najczęściej przemęczenie i utrudnia zasypianie. I “przepis” na niespokojny sen dziecka gotowy.

– 3 –

Przeczytajcie wspólnie książkę na dobranoc

Czytanie to bardzo dobry sposób na odprężenie, rozładowanie silnych emocji i najlepsza recepta na niespokojny sen dziecka.

Dziecko czy też dzieci skupiają się wtedy wokół rodzica i, spoglądając mu przez ramię, śledzą przygody swoich ulubionych bohaterów. Nie ma tu miejsca na podskoki, biegi, wyścigi, śmiechy-chichy. Zwyczajnie nastaje czas relaksu i powolnego przygotowywania się do wieczornego rytuału.

Tylko tu mała uwaga!

Wieczorem wybierajcie lekkie książki. Najlepiej takie opowiadania, które twoje dziecko już dość dobrze zna. Nowości zostawcie sobie na następny dzień.

Dlaczego?

Bo nowa książka, nowe wydarzenia, nowi bohaterowie zadziałają dokładnie w taki sam sposób, jak telewizja. Zamiast uspokoić myśli, dziecko będzie wędrować w nocy po kartach książki i przeżywać dopiero co poznane historie raz jeszcze. A przecież nie o to tu chodzi 😉

– 4 –

Do snu słuchajcie muzyki, kołysanek

W trakcie słuchania muzyki aktywuje się mnóstwo obszarów w mózgu, wśród nich również część odpowiedzialna za reakcje emocjonalne. Jeśli wieczorem w pokoju poniosą się ciche i delikatne dźwięki muzyki, poziom pobudzenia dziecka zmniejszy się. Możesz włączyć ulubione kołysanki twojego dziecka, możesz sama śpiewać lub nucić.

Niektóre dzieci fajnie wyciszają się przy dźwiękach natury – wiatr, szum morza, śpiew ptaków, leniwie płynąca woda w strumyku…

Wszystkie te relaksujące dźwięki mogą pomóc dziecku odprężyć się po dniu pełnym wrażeń i zapaść w głęboki, zdrowy sen.

Kołysanki zazwyczaj włączamy, gdy dzieci są już w łóżkach, ale równie dobrze mogą też być tłem waszych wspólnych wieczornych aktywności.

– 5 –

Pilnujcie zdrowej rutyny

Potrzeby związane ze snem zmieniają się wraz z wiekiem dziecka. Niezależnie jednak, czy kładziesz spać niesfornego dwulatka, czy gonisz do łóżka charakternego nastolatka, prawda jest taka, że wszystko zależy od domowej rutyny. Rutyna jest kluczem do dobrze przespanej nocy i dobrego nastroju od samego rana.

Codziennie chodzicie spać o różnych porach? Z pobudkami też różnie bywa? Taki system doprowadza do rozchwiania organizmu. Funkcjonowanie w ciągu dnia to jak spacer po równi pochyłej – raz dziecko jest zmęczone, innym razem pobudzone, za chwilę nic mu się nie chce, z koncentracją jest na bakier, wszystko jest fee i niefajne, po chwili wybuch wulkanu, ale nie energii, tylko złości i rozgoryczenia. I tak w kółko, codziennie, aż do pełnego wyczerpania baterii…

Obraz jak po Apokalipsie, a przecież każdy chce mieć Eden i harmonię, i relaks.

Kluczem do raju jest rutyna!

Po pierwsze, starajcie się kłaść spać o tej samej porze, no i nie za późno. Naukowcy twierdzą (i to tacy, którzy mają w swojej kolekcji Nobla), że najlepszy czas do zasypiania to godziny 20.00, 21.00.

Po drugie, ustalcie sobie godzinę pobudki i próbujcie się tego trzymać. Podobno najlepsza pora żeby rozpocząć dzień to 5 rano, ale jak na razie jeszcze tego nie sprawdziłam. Może ty jesteś takim rannym ptaszkiem? Jak wygląda twoja pobudka? A może twoje dzieci zaczynają dzień tak wcześnie? Jak to u nich bywa?

– 6 –

Zadbaj o pokój dziecka, atmosferę, łóżko

Nieodzownym elementem zdrowego snu jest komfort i atmosfera panująca w pokoju dziecka. Aranżując pokój niemowlaka, przedszkolaka czy też nastolatka, pokój dla dziewczynki czy też pokój dla chłopca warto zatroszczyć się o kilka kwestii.

Sprawa numer JEDEN
Łóżeczko czy też łóżko musi być zwyczajnie wygodne. Lepiej wydać kilka groszy więcej na porządny materac niż kłaść dziecko na tanim materacyku, bo i tak za chwilę będzie trzeba wymienić go na nowy, bo codziennie będzie budzić ci się niewyspany potworek, bo w nocy też zdarzą się niepotrzebne pobudki i ani dziecko, ani ty nie wyśpicie się zbyt dobrze.

Łóżko powinno też być specjalną „strefą”. Taką strefą bez telefonów, tabletów, laptopów. To może być trudne do zaakceptowania przez tych najstarszych, ale warto próbować 😉

Sprawa numer DWA
Załatw do pokoju dziecka ciemne zasłony blokujące światło. Niech dziecko śpi w mroku lub półmroku, a umysł koduje że noc jest nocą, a dzień jest dniem.

Sprawa numer TRZY
Jeśli potrzebne jest oświetlenie na noc, niech będzie przytłumione i w kolorach żółto-pomarańczowych a nawet czerwonych – takie kolory zachodzącego słońca są idealne dla mózgu. Światło jasne zostawiamy sobie na poranki i cały dzień.

Sprawa numer CZTERY
Dla komfortowego snu warto ustawić nieco niższą temperaturę w pokoju, plus kontrolować wilgoć.

– 7 –

Stwórzcie swój własny rytuał zasypiania

Dość mocno wiąże się to z rutyną. Jak już wiesz, nasze organizmy bardzo lubią rutynę, a dzieci dodatkowo czują się dużo pewniej i bezpieczniej, gdy wiedzą, czego mogą oczekiwać, co zadzieje się za chwilę czy chwil parę.

Jak może wyglądać taki rytuał przed pójściem spać? U nas odbywa się to mniej więcej tak:

W zależności od nastroju wieczorem układamy puzzle lub różne konstrukcje z klocków. Zuzia w obroty bierze sorterty, a Jaś nie odpuszcza wyścigów resorakami. Czasami zdarza się, że ponoszą nas emocje, ale staramy się mimo wszystko wieczorem wyciszać 😉

Lekka kolacja i do kąpieli.

Potem dzieciaki wskakują w piżamki i mycie ząbków.

Staramy się czytać przed snem. Czasem jeszcze w salonie na kanapie, a czasem już w pokoju „młodzieży”, kiedy leżą w łóżkach otuleni kołderkami, z całym asortymentem potrzebnym do zasypiania – kocyki, pluszaki, a w przypadku Jasia nawet resoraki. Ach, żebyś widziała ten parking na poduszce… Ale ważne, że w takich warunkach dobrze mu się zasypia. A kiedy już zaśnie, to auta wędrują na drugi parking – tuż przy łóżku, a pluszaki Zuzi (oprócz ukochanej Myszki) na stoliczek.

A! I musi grać „kula” – to taki nasz sprzęt od maleńkości – ten projektor jest z nami od urodzenia Jasia i pomaga zasypiać zarówno jemu jak i Zuzi. I ciut wycisza odgłosy z pokoju obok 😉

A jak wygląda wasz rytuał zasypiania?

Czy wiesz, że…
Dieta również ma wpływ na to, jak śpi twoje dziecko. Na niespokojny sen dziecka mogą mieć wpływ duże posiłki i słodkie smakołyki zjadane tuż przed snem. Jeśli twoje dziecko jest głodne, oczywiście nie wysyłaj go spać na głodnego, ale raczej podaj coś lekkiego i zdrowego, np. kisiel albo zupę.

Źródło
D. G. Amen, Zadbaj o mózg. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy w życiu kierują się rozumem
J. A. Mindell, A. A. Williamson, Benefits of a bedtime routine in young children: Sleep, development, and beyond
E Bathory, S. Tomopoulos, Sleep Regulation, Physiology and Development, Sleep Duration and Patterns, and Sleep Hygiene in Infants, Toddlers, and Preschool-Age Children
D. Pacheco, Children and Sleep
S. Lemola, et. al., Sleep quantity, quality and optimism in children

Przeczytaj więcej