Alergia na pyłki traw

alergia na pyłki traw

Alergia na pyłki traw to coś, z czym musimy co roku mierzyć się u nas w domu. Na szczęście dzieciaki nie mają z tym problemu. Tym razem to mama cierpi najbardziej w czasie pylenia traw. Niestety wiele dzieciaków nie ma tyle szczęścia co Jaś i Zuzia i musi wiosną i latem zmagać się z tym niewidzialnym wrogiem. Dziś więc kilka rad, jak radzić sobie z alergią na pyłki roślin i nie tracić lata na siedzenie w domu. Bo ruch to zdrowie. Bo ruch każdemu dziecku potrzebny jest jak powietrze.

Alergia na pyłki traw – kiedy?

Okres pylenia traw rozpoczyna się w Polsce już w kwietniu i kończy się w okolicach września. Nie można jednak ściśle określić daty od kiedy do kiedy trawy pylą. Składa się na to wiele czynników. Wiele zależy od pogody w danym roku, ale też od regionu, w którym mieszkasz. Na przykład w górach sezon pylenia traw rozpoczyna się nieco później, więc i objawy alergii zaczynają doskwierać tu alergikom później niż u takiego alergika zamieszkującego środkową Polskę. Największe stężenie pyłków traw przypada w całym kraju na czerwiec i lipiec. Zawsze jest ich najwięcej rano i wieczorem. Najbardziej uciążliwe są w czasie dobrej pogody, gdy świeci słońce, jest ciepło i nogi aż same rwą się, by wyjść na dwór i bawić się do upadłego. Ale niestety w zabawie przeszkadza alergia…

Objawy alergii na pyłki traw

Objawy alergii na pyłki traw mogą być bardzo różne i indywidualne dla każdego alergika. Lista może być naprawdę długa. Najbardziej charakterystycznymi objawami alergii na pyłki traw są jednak te:

  • katar alergiczny, inaczej katar sienny, nieżyt nosa – wodnisty, lejący się, uporczywy
  • swędzenie i zaczerwienienie nosa
  • kichanie
  • zaczerwienienie spojówek i okolicy oczu
  • drapanie w gardle
  • kaszel alergiczny – suchy i męczący, czasem chrypka lub/i odchrząkiwanie
  • uczucie spływania gluta po tylnej ścianie gardła
  • wysypka alergiczna, kontaktowa
  • złe samopoczucie

Jak wygląda to u nas?

Na szczęście Zuzia i Jaś nie mają problemu z alergią na pyłki traw. Co innego jednak mama…

Pamiętam jak dziś, że alergia na pyłki traw dawała mi popalić już w wieku nastu lat. Ciepły czerwcowy dzień, siedzimy sobie z koleżankami na schodach przed domem, śmiechy-chichy, ploty. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że: kicham (przynajmniej trzy razy w jednej serii), z nosa leci mi glut wodnistym strumieniem i do tego oczy pieką i świecą czerwienią… Po prostu masakra! Ale wtedy to ja byłam mądra i myślałam, że to nic takiego, przejdzie samo. Mamy się nie słuchałam, jak mówiła, że trzeba temat ogarnąć i tak sobie ręką na to machałam przez dobrych kolejnych naście lat.

Po latach zmądrzałam, ale trwało to spooooro. Dopiero, gdy okazało się, że Jasiek jest alergikiem, doszło do mnie, że alergia to nie taki tam sobie problem, na który można machnąć ręką i… samo przejdzie. Oj nie!

Teraz, po wielu bojach, moja alergia na pyłki traw dość mocno się wyciszyła. Złożyło się na to kilka rzeczy: przeprowadzka (teraz wokół jest mniej traw, dom rodzinny zewsząd otoczony był tymi francami 🙂 ), mniej smogu, zdrowszy tryb życia, w tym dieta – bez alergenów krzyżowych i tony cukru.

A jak radziłam sobie z tym wcześniej? Do rzeczy, łapcie kilka rad, jak ułatwić życie sobie i dzieciakom alergikom w czasie pylenia traw.

Alergia na pyłki traw – jak sobie z nią radzić?

Na alergię niestety nie ma jednego dobrego lekarstwa, które załatwi sprawę raz na zawsze. Ulgę na pewno przynoszą leki antyhistaminowe przepisane przez lekarza specjalistę, ale można zrobić też jeszcze kilka rzeczy, by objawy alergii złagodzić (u mnie bardzo pomagały).

1. Jeśli chcesz wyjść z dzieckiem alergikiem na dwór, zaplanuj wyjście na godziny, kiedy pylenie traw jest najmniejsze. Pamiętaj, najwyższe stężenie pyłków jest zawsze rano i wieczorem.
2. Staraj się unikać miejsc, gdzie pylenie traw jest największe – łąki, parki, pola.
3. Po powrocie ze spaceru, zmień dziecku ubrania. Jeśli objawy alergii są uporczywe, niech wskoczy pod prysznic i zmyje z siebie pyłki traw.
4. Najlepsza pogoda na spacer z alergikiem, to ta zaraz po deszczu, kiedy pyłki są zmyte a powietrze dużo czystsze.
5. Podczas spaceru rozważ założenie dziecku okularów, czapki z daszkiem, a jeśli objawy alergii są naprawdę silne – nawet maseczki ochronnej na nos i usta.
6. Wietrz pokoje wieczorem. W ciągu dnia raczej staraj się nie otwierać okien.
7. Korzystaj z dobrego oczyszczacza powietrza.
8. Ścieraj kurze, myj podłogi, trzep pościele, by pozbyć się pyłków z domu.
9. Pranie susz w domu. Pranie suszone na dworze może i szybciej wyschnie, ale będzie pełne pyłków traw.
10. Z diety dziecka alergika wyeliminuj produkty reagujące krzyżowo z pyłkami traw. Czasem wystarczy wyeliminować takie produkty wyłącznie w okresie pylenia traw. Zdarza się jednak, że trzeba z nich zrezygnować na stałe.

Informacje o reakcjach krzyżowych, a także listę produktów do wyeliminowania znajdziesz w moim ebooku
NIEZBĘDNIK DLA RODZICA ALERGIKA. Wszystko, co musisz wiedzieć o alergiach, którego premiera już niebawem.

KUP EBOOK
“Niezbędnik dla Rodzica Alergika”!

Walcz w naturalny sposób z alergiami.
Wszystko, co musisz wiedzieć o alergiach!

alergia

Przeczytaj więcej