Inteligencja twojego dziecka i komórki mózgowe. O co tu chodzi?

Mózg budują dwa podstawowe rodzaje komórek. Są to komórki nerwowe oraz komórki glejowe. Dzisiaj opowiem ci, o co chodzi z tymi komórkami i dlaczego są tak ważne dla prawidłowego rozwoju mózgu twojego dziecka. I najważniejsze, jaki mają związek z inteligencją. Zaczynamy? Zapraszam!

Komórki nerwowe i glejowe

Komórki nerwowe (inaczej neurony) to takie małe cegiełki budujące mózg. To one odpowiadają za jego działanie, wprawiają go w ruch. Z kolei komórki glejowe mają za zadanie wspomagać neurony m.in. dostarczając im składników odżywczych, tworząc osłonki mielinowe aksonów (o tych dziwach za chwilę), pełniąc funkcje ochronne. Od nich więc zależy prawidłowe lub nieprawidłowe działanie komórek nerwowych.

Teraz trochę więcej o neuronach

Udowodniono, że mają niebagatelny wpływ na intelekt człowieka, w tym każdego dziecka. Chyba więc warto na chwilę się nad nimi pochylić 😉

Od ciała komórki nerwowej odchodzą z jednej strony dendryty pokryte tysiącami synaps, z drugiej – akson otoczony mieliną.

Do wymiany informacji pomiędzy neuronami dochodzi za pomocą neuroprzekaźników, które wędrują od komórki do komórki poprzez wspomniane już synapsy. Synapsy łączą ze sobą kolejne komórki nerwowe i są niezwykle istotne dla kondycji mózgu. Im jest ich więcej, tym sprawniejszy umysł. Udowodniono, że liczba i jakość połączeń neuronowych, nie zaś tylko sama liczba neuronów, bezpośrednio przekładają się na inteligencję, pamięć, kreatywność i możliwość uczenia się każdego dziecka, każdego człowieka.

Liczba wzajemnych połączeń między neuronami ma wpływ na potencjał intelektualny. Dlatego warto pracować nad ich ciągłym zwiększaniem.

Ale jak to? To możliwe?

Oczywiście! Nowe połączenia między neuronami tworzą się, gdy wykonujemy czynności związane z pamięcią, kalkulacjami, rozwiązywaniem problemów, podejmowaniem decyzji, a także dzięki ćwiczeniom fizycznym. I dotyczy to zarówno dzieci, nastolatków jak i dorosłych. Cała rodzina może na przykład udoskonalać swoje umysły powtarzając tabliczkę mnożenia.

Połączenia między neuronami to nie wszystko

Bystrość umysłu zależna jest także od kondycji aksonu i otaczającej go mieliny. Jeśli akson chroni gruba warstwa zdrowej osłonki mielinowej, wtedy transmisja wszelkich informacji jest szybka i dokładna. Mocniejsze osłonki mielinowe zapewniają też bezpieczniejsze przechowywanie tych informacji. Zmniejszają tym samym ryzyko ich utraty, zapomnienia i pozwalają szybciej przywoływać elementy znajdujące się w pamięci. Mielina poprawia też tempo i precyzję myślenia. I tutaj po raz kolejny, kluczem do utrzymania komórki nerwowej w dobrym stanie są ćwiczenia, zarówno intelektualne jak i fizyczne. Przykładowe ćwiczenia i podpowiedzi, jak trenować mózg dziecka znajdziesz w zakładce NAUKA

WAŻNE

Okres niemowlęcy a później wczesne dzieciństwo okazują się być najistotniejsze dla rozwoju mózgu. W tym czasie w największym stopniu wykształcają się możliwości intelektualne. Naukowcy uważają, że nasze mózgi najlepiej i najszybciej rozwijają się do szóstego, siódmego roku życia (nawet w 80%). Nie oznacza to jednak, że w wieku dziesięciu, piętnastu, czterdziestu a nawet sześćdziesięciu lat nie można już pracować nad rozwojem własnego umysłu. Na szczęście ludzki mózg ma możliwość rozwijania się przez całe życie. Nie akceptuj żadnych ograniczeń w rozwoju inteligencji! Nigdy nie jest za późno na naukę, choć faktycznie mózg najelastyczniejszy jest w dzieciństwie.

Źródło
G. Doman, J. Doman, Jak nauczyć małe dziecko czytać?
N. Minge, K. Minge, Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?
T. Horne, S. Wootton, Trenuj swój umysł czyli jak obudzić w sobie potencjał
R. D. Fields, Neuroscience: Map the other brain (nature.com)

Przeczytaj więcej