Jak zbudowany jest mózg dziecka?

Skoro chcesz pracować nad udoskonaleniem mózgu swojego dziecka, powinnyśmy wspólnie przeanalizować jego budowę i działanie. Obiecuję nie przesadzać z naukowymi pojęciami i opisywaniem zagmatwanych procesów neurobiologicznych. Chcę ci po prostu pokazać HOW IT WORKS?

Mózg jak jajko 🙂

Nie bez powodu porównuję tu mózg do jajka. Bo:

1. Mózg znajduje się wewnątrz czaszki, tak samo jak jajko znajduje się w twardej skorupce.

2. Mózg ma konsystencję, którą można porównać do wodnistego, niedogotowanego jajka.

3. Mózg jest otoczony bezbarwnym płynem mózgowo-rdzeniowym, tak jak żółtko otoczone jest białkiem.

4. W tym płynie mózgowo-rdzeniowym mózg jest w nieustannym ruchu, i znowu – tak jak żółtko w białku.

I to by było na tyle, bo kształt i kolor mózgu jest już nieco inny niż żółtko czy białko 😉

Mózg jest pofałdowany i ma kolor… kremowy. I tu znowu kulinarne porównanie, bo trochę to kalafior, trochę orzech włoski 😉

Trzy elementy

Teraz kilka pojęć.

Mózg małego i dużego człowieka można podzielić na trzy podstawowe części: przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. Każda z tych części składa się z różnych elementów, ale nie będziemy aż tak bardzo się w to zagłębiać. Pogadajmy o tych trzech.

Najbardziej prymitywną częścią mózgu jest tyłomózgowie. Znajdują się tu ośrodki regulujące podstawowe funkcje życiowe organizmu takie jak oddech czy bicie serca. Tyłomózgowie bierze udział w koordynacji ruchowej. Przebiegają tu też ważne drogi nerwowe.

Nieco bardziej złożone jest śródmózgowie, które reguluje odbiór doznań zmysłowych ze strony narządu wzroku czy słuchu. Bierze też udział w kontrolowaniu rytmu snu czy termoregulacji. Ta część mózgu odpowiedzialna jest także za wydzielanie dopaminy, która pobudza komórki nerwowe, a zatem organizm, do działania, jak również za wydzielanie substancji hamującej te komórki.

Najbardziej rozwiniętą częścią mózgu jest przodomózgowie. Tutaj przetwarzane są informacje pochodzące od zmysłów i z innych obszarów mózgu. Przodomózgowie odgrywa ważną rolę w rozwoju emocji i uczuć, a także wykonuje tzw. funkcje wyższe, takie jak osąd, rozumowanie, logiczne myślenie, kojarzenie faktów, umiejętność przetwarzania informacji, percepcja czy kontrola motoryczna.

Uffffff, przebrnęliśmy przez to! Przyznaj, że nie było tak strasznie. To najprostszy podział budowy mózgu. Ale te informacje zdecydowanie nam wystarczą. Musimy jeszcze przebrnąć przez kwestię komórek, które budują mózg. Mowa będzie o komórkach nerwowych (neuronach) i glejowych. Zobaczysz, jak istotna jest ich dobra kondycja dla sprawnego mózgu oraz jaki mają związek z inteligencją Twojego dziecka. Obiecuję, że będzie krótko. Zapraszam Cię do kolejnego wpisu.

Źródło
T. Horne, S. Wootton, Trenuj swój umysł czyli jak obudzić w sobie potencjał
Encyklopedia PWN
A. Krechowiecki, F. Czerwiński, Zarys anatomii człowieka

Przeczytaj więcej